Pałac i sen o pałacu

Czytam eseje Borgesa „Dalsze dociekania”, po raz kolejny zresztą. Intrygujący jest esej zatytułowany „Sen Coleridge’a”

Otóż:

Liryczny fragment   „Kubla Khan” przyśnił  się angielskiemu poecie Coleridgowi w 1797 roku, opublikował go w 1816 roku w formie poematu. 20 lat później ukazała się w Paryżu we fragmentach pierwsza zachodnia wersja „Kompendium historii” Raszida ad-Dina z XIV wieku. Na jednej ze stronie napisano, iż na wschód od Szang-tu chan Kubilaj wzniósł pałac według planu, który ujrzał we śnie.
Mongolskiemu cesarzowi, w XIII wieku śni się pałac i buduje go zgodnie z wizją. W wieku XVIII angielskiemu poecie , który nie mógł wiedzieć, ze budowla ta wywodziła się ze snu, śni się poemat o pałacu. Pierwszy  sen wniósł do rzeczywistości pałac. Drugi, pięć stuleci później wniósł poemat zainspirowany przez pałac. W wieku XVII z pałacu Kubilaja pozostały ruiny. Z poematu Coleridga ocalało jedynie 50 wersów.

Borges pisze, ze nie ma to racjonalnego wyjaśnienia i dodaje:

„Być może „jakiś archetyp niewyjawiony jeszcze ludziom, jakiś przedmiot wieczny stopniowo przenika do świata; pierwszym jego przejawem był pałac, drugim poemat. Te, kto je porówna, zauważy, że w istocie są tym samym”.

About katarzynatnowak

Moje książki: " Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej" (Wydawnictwo Literackie, 2005); "Kobieta w wynajętych pokojach" (WL 2007); 'Kasika Mowka" (WL 2010). Jestem pisarką i dziennikarką. Motto: "Przelanie na papier tego co w sobie najlepsze i co najgorsze, bo wtedy odkrywamy nagle, co w nas tkwi, a o czym być może nie wiedzieliśmy. Stąd każda powieść jest specyficzną autobiografią pisarza. Jego radości, ale i jego demonów." M.V. Llosa. Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest katarzynatnowak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: