Sto najważniejszych zdjęć świata

swiatobrazu.pl

„Po czterech miesiącach dobiegł końca cykl „100 najważniejszych zdjęć świata”. Sto artykułów, które ukazywały się każdego dnia o ósmej rano, przeczytano ponad 120 tysięcy razy. Studiowanie wielkich zdjęć jest niezwykle istotne dla wszystkich fotografujących, ponieważ inspiruje i zachęca do dążenia do perfekcji.

Przedstawiamy wszystkie 100 najważniejszych zdjęć świata, które przygotowała redakcja SwiatObrazu.pl. ”

No to na przykład to:

Robert Doisneau, Pocałunek przed Hôtel de Ville

Paryż to najbardziej „obfotografowane” miasto świata. Zdjęcie Roberta Doisneau jest jednym z najbardziej znanych obrazów powstałych w stolicy Francji. Fotografia powstała w 1950 roku i jak w przypadku wielu znanych zdjęć obrosła legendą. Pozornie banalna, acz romantyczna scenka uliczna aż do 1993 roku była tematem śledztw i wymyślanych coraz to nowych historyjek, dotyczących przede wszystkim tożsamości całującej się tu pary. W 1993 roku dwoje Francuzów pozwało Roberta Doisneau do sądu, twierdząc, że to oni są na zdjęciu, a ich wizerunek wykorzystano bez pozwolenia. Wtedy też okazało się, że – wbrew temu, jak była postrzegana – fotografia jest pozowana, a całująca się para to wynajęci aktorzy.
Mimo, że w jakimś sensie legł w ten sposób w gruzach mit Roberta Doisneau jako genialnego fotografa ulicy, nijak to nie wpłynęło na popularność fotografa, a przede wszystkim jego paryskich zdjęć, które pokazują miasto w wyjątkowy, wręcz magiczny sposób.”

Polecam, zwłaszcza, że przy każdej fotografii jest jej historia.

Albo taki:  niby zwykła miotła!

Fot. William Henry Fox Talbot

William Henry Fox Talbot jest uważany – obok Louis’a Daguerre’a – za ojca fotografii. Jedno z pierwszych zdjęć, jakie zrobił, przedstawia… miotłę.

Powód zrobienia tego zdjęcia opisał sam Talbot w swojej książce The Pencil of Nature. Napisał tam, że zawsze uważał artystów za osoby o dużo większej wrażliwości, które w pozornie banalnym otoczeniu dostrzegą piękno, które umyka „zwykłym” obserwatorom. I tak właśnie stało się w przypadku tego zdjęcia: Talbot zrobił je w 1844 roku w okolicy pełnej eleganckich pałaców, zadbanych ogrodów, bogato dekorowanych zabudowań i zabytkowych parkowych rzeźb. Z tego otoczenia wybrał jednak drewniane drzwi do komórki, wydeptany schodek i miotłę – bo to właśnie ta sceneria go urzekła, nasuwając skojarzenia z XVII-wiecznym malarstwem holenderskim.
William Fox Talbot to jeden z wynalazców techniki fotografii – choć za ojca tej sztuki uznaje się Louisa Daguerre’a, w tym samym czasie nad różnymi sposobami utrwalenia obrazu pracowało wielu naukowców i wynalazców-amatorów. I tak naprawdę wynalazek fotografii zawdzięczamy każdemu z nich po trochu. Jednym z nich jest też fotografujący miotłę Talbot.”

About katarzynatnowak

Moje książki: " Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej" (Wydawnictwo Literackie, 2005); "Kobieta w wynajętych pokojach" (WL 2007); 'Kasika Mowka" (WL 2010). Jestem pisarką i dziennikarką. Motto: "Przelanie na papier tego co w sobie najlepsze i co najgorsze, bo wtedy odkrywamy nagle, co w nas tkwi, a o czym być może nie wiedzieliśmy. Stąd każda powieść jest specyficzną autobiografią pisarza. Jego radości, ale i jego demonów." M.V. Llosa. Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest katarzynatnowak

3 responses to “Sto najważniejszych zdjęć świata

 • mkwgfoto

  Wartość zdjęcia możemy ocenić w dużej mierze poprzez historię jego powstania, ale niestety mało kto się nad nią zastanawia. Myślę, że dla wielu osób fotografia przedstawiająca miotłę niczym nie różni się od milionów innych ujęć przedmiotów użytkowych. Przyznam, że sama w taki właśnie sposób spojrzałam na tę fotografię…

 • katarzynatnowak

  Zdjęcia podobają się lub nie…ale te opisy dużo dają, dlatego często zaglądam na tę stronę.
  Na pewno masz rację, ze większość ludzi zobaczy po prostu banalną miotłę, a jednak to zdjęcie czymś się wyróżnia. Przyciągnęło mnie zanim przeczytałam opis, choć nie jestem fotografką

 • katarzynatnowak

  w przeciwieństwie do Ciebie:-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: