Zapowiadana recenzja Kasiki Mowki

kasika-mowka.html

Koniec świata, dzieje się na twoich oczach! Każdego dnia, co godzinę, co minutę ktoś traci to, co chciał zachować niezmienne, na zawsze. Znasz to uczucie? Kasika Mowka zna je na pewno, choć nie zdaje sobie z tego sprawy. Chociaż czasem…..
Za sprawą Katarzyny T. Nowak możemy wejść do świata hermetycznego, zamkniętego między murami starej kamienicy w centrum miasta a okładkami książek. W tym świecie nie dzieje się nic i samo to można za koniec świata uznać. Nie ma wartkiej akcji i wielu przewijających się postaci. Nie ma rozbudowanych scen ani przeplatających się wątków. O upływającym czasie dowiadujemy się tylko, gdy bohaterka jest o kilka lat starsza. W tym świecie nie dzieje się nic, ale tylko pozornie. Autorka oddała nam emocje, które jak żywe przylegają, kleją się do wyobraźni powodując przyspieszone bicie serca i niezgodę na to, co się dzieje. Razem z małą Kasiką, którą los połączył zbyt mocnym uczuciem z ukochana babcią, poznajemy radość dziecka wpychającego ciepły sernik do małej buzi i poczucie bezpieczeństwa. Poznajemy też ból, jaki może sprawić zbyt wybujała wyobraźnia i strach w zetknięciu z rzeczywistością. W książce Katarzyny T. Nowak koniec świata zbliża się z każdą kolejną przeczytaną stroną. Nieuchronnie toczy się dojrzewanie, a wraz z nim przemijanie. Kończy się świat babci, kończy świat z babcią, kończy się świat dziecka, kończy się niewinność. Czy to niezrealizowane marzenia babci, czy raczej wyjątkowość dziewczynki. Gdzie był początek, gdzie przyczyna niespodziewanej katastrofy? Gdzie będzie Twój koniec świata? „Kasika Mowka” otworzy Ci oczy na to, w jak prostych z pozoru sprawach może czaić się dramat.
Na szczęście świat nie znosi jednak pustki, a co będzie potem, zależy od ciebie. Ale czy na pewno?

T.R.Głogowski
Reklamy

About katarzynatnowak

Moje książki: " Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej" (Wydawnictwo Literackie, 2005); "Kobieta w wynajętych pokojach" (WL 2007); 'Kasika Mowka" (WL 2010). Jestem pisarką i dziennikarką. Motto: "Przelanie na papier tego co w sobie najlepsze i co najgorsze, bo wtedy odkrywamy nagle, co w nas tkwi, a o czym być może nie wiedzieliśmy. Stąd każda powieść jest specyficzną autobiografią pisarza. Jego radości, ale i jego demonów." M.V. Llosa. Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest katarzynatnowak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: