Relacja ze spotkania autorskiego

22,1799,275,,trojmiasto-gdansk-jestem-degeneratem-i-ekshibicjonista.html

W niesprzyjającej aurze pogodowej, w sopockiej, klimatycznej Bookarni w ubiegły czwartek odbyło się spotkanie z Katarzyną T. Nowak – autorką książek: „Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej”, „Kobieta w wynajętych pokojach” oraz „Kasika Mowka”. Czytelnikom opowiedziała trochę o mamie, trochę o pracy, trochę o książkach, ale przede wszystkim o sobie.

Katarzyna T. Nowak to córka Doroty Terakowskiej, pasierbica Macieja Szumowskiego i siostra Małgorzaty Szumowskiej. Pisać zaczęła po śmierci rodziców w 2004 roku. Wcześniej zajmowała się dziennikarstwem, współpracowała z „Gazetą Krakowską”, „Przekrojem”, „Życiem”, a także „Twoim Stylem”. Do debiutu literackiego namówiło ją wydawnictwo wraz z Maciejem Szumowskim, właśnie w niej widząc jedyną odpowiednią osobę do napisania biografii mamy, Doroty Terakowskiej.

– Moje książki piszą się same. Nie wyobrażam sobie trzymania się sztywnego konspektu. Nie ma również żadnych odstępstw od stylu literackiego, jaki się we mnie wypracował – mówi o swojej twórczości autorka, która prywatnie okazuje się osobą bardzo bezpośrednią, można powiedzieć „normalną”. Nie boi się mocnych słów, obce są jej poetyckie porównania.

– Mieszkam z kotem i kumplem pedałem – to również cytat z autorki. Nie ucieka od odpowiedzi na pytania dotyczące sfer życia prywatnego; opowiedziała, jak mocno zaszkodziło jej opublikowanie „Kobiety w wynajętych pokojach” oraz jakie ma (bądź nie) marzenia i plany na przyszłość.

W prasie napisano juz o niej wszystko. Zrobiono z autorki uczuciowego ekshibicjonistę, degenerata bez kręgosłupa moralnego. Pani Katarzyna beztrosko stwierdza więc, że nie ma niczego, czego jej nie wolno.

Autorka „Kobiety w wynajętych pokojach” swoją osobowością zjednuje sobie ludzi. Spotkanie literackie traktuje jak przyjacielskie spotkanie przy kawie. I to odróżnia ją od tłumu jej podobnych.

Anna Grzymała

About katarzynatnowak

Moje książki: " Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej" (Wydawnictwo Literackie, 2005); "Kobieta w wynajętych pokojach" (WL 2007); 'Kasika Mowka" (WL 2010). Jestem pisarką i dziennikarką. Motto: "Przelanie na papier tego co w sobie najlepsze i co najgorsze, bo wtedy odkrywamy nagle, co w nas tkwi, a o czym być może nie wiedzieliśmy. Stąd każda powieść jest specyficzną autobiografią pisarza. Jego radości, ale i jego demonów." M.V. Llosa. Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest katarzynatnowak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: