I po spotkaniu

Było ciekawie, udanie, Tylko jechałam czterema busami, więc byłam lekko zmęczona, delikatnie mówiąc…

IMG_0107 Katarzyna_T._Nowak_017Katarzyna_T._Nowak_018Katarzyna_T._Nowak_019

Relacja ze spotkania

„Prawdziwa rozmowa” z Katarzyną T. Nowak

Data dodania: 2013-04-27

Katarzyna T. Nowak – dziennikarka i pisarka, córka Doroty Terakowskiej, siostra reżyserki Małgorzaty Szumowskiej gościła wczoraj w raciborskiej Bibliotece.

Spotkanie było jednocześnie podsumowaniem VI Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Literackiej „Debiuty 2013”, który w tym roku był poświęcony twórczości znanej pisarki Doroty Terakowskiej – stąd wizyta jej córki.

Na początku Katarzyna T. Nowak dokonała krótkiego podsumowania prac nadesłanych na „Debiuty”. Następnie opowiedziała kilka słów o sobie – początkach pracy dziennikarskiej, przełomowym momencie w życiu którym była śmierć rodziców i dobrej passie pisarskiej, która od tego czasu jej towarzyszy. Warto chociażby wspomnieć, że ostania jej powieść „Kasika Mowka” zostanie wkrótce zekranizowana przez Magdalenę Piekorz a najlepsze obecnie w Polsce wydawnictwo Znak zaproponowało współpracę. Wielokrotnie w trakcie spotkania, pani Katarzyna podkreślała, że być może to zasługa jej mamy Doroty Terakowskiej, która nie szczędząc krytyki nauczyła córkę warsztatu literackiego a po śmierci po prostu czuwa nad nią jak anioły w jej powieściach. Spotkanie miało bardzo osobisty    charakter – córka Terakowskiej między innymi opowiedziała o swoich trudnych relacjach z matką i zdradziła kilka szczegółów z życia sławnej siostry Małgorzaty Szumowskiej. Zainteresowanych odsyłamy do lektury książki „Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej”, którą można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

Wieczór zakończył się refleksją nad słowami Doroty Terakowskiej, które towarzyszyły tegorocznemu Przeglądowi Twórczości Literackiej:

Prawdziwa rozmowa jest miłością bliźniego, a ponieważ zapomnieliśmy, co to znaczy rozmawiać, więc tej miłości jest niewiele lub wcale jej nie ma (…) .

Reklamy

About katarzynatnowak

Moje książki: " Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej" (Wydawnictwo Literackie, 2005); "Kobieta w wynajętych pokojach" (WL 2007); 'Kasika Mowka" (WL 2010). Jestem pisarką i dziennikarką. Motto: "Przelanie na papier tego co w sobie najlepsze i co najgorsze, bo wtedy odkrywamy nagle, co w nas tkwi, a o czym być może nie wiedzieliśmy. Stąd każda powieść jest specyficzną autobiografią pisarza. Jego radości, ale i jego demonów." M.V. Llosa. Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest katarzynatnowak

One response to “I po spotkaniu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: